Ruszyła rozgrzewka przed rowerowymi zmaganiami miast

Trwa dwumiesięczny trening przed kolejną edycją rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do tegorocznej odsłony akcji zgłasza się rekordowa liczba miast i gmin.

Publikacja: 27.03.2024 16:25

Do tej pory do treningu i czerwcowej rywalizacji zgłosiło się już 90 miast i gmin. Po raz drugi są w

Do tej pory do treningu i czerwcowej rywalizacji zgłosiło się już 90 miast i gmin. Po raz drugi są wśród nich Katowice

Foto: Radosław Dybała

- Ten projekt pięknie się rozwija, przybywa w nim miast i gmin. Włączają się w rywalizację, ale też w wielkie rekreacyjne wydarzenia w całej Polsce. Cieszę się, że mamy partnerów, którzy nas wspierają i mam nadzieję, że podczas treningu i samej rywalizacji przeżywać będziemy pozytywne emocje - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, miasta organizatora tej rowerowej rywalizacji.

Już kręcą kilometry dla swojego miasta

Mieszkańcy Zduńskiej Woli mogą brać udział w oficjalnym treningu do kolejnej Rowerowej Stolicy Polski 2024. Rywalizacja potrwa do 21 maja, a  podczas treningu przejechane kilometry na rowerze sumują się wprost dla miasta.

Zduńska Wola jest w gronie kilkudziesięciu samorządów, które w 2024 roku zgłosiły się do udziału w zabawie, w której można ubiegać się o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Same zawody wystartują w czerwcu.

- Trening to tylko zabawa oraz okazja do poznania aplikacji i zasad naszej rywalizacji. Warto podkreślić, że rok temu o tej samej porze mieliśmy 62 samorządy, które przystąpiły do treningu, teraz jest ich już 90 i ta liczba cały czas rośnie. Przez tydzień do treningu zapisało się blisko 3 tys. rowerzystek i rowerzystów z całego kraju i ze świata, bo aplikacja nie ma barier geograficznych - mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.

Czytaj więcej

Rusza nowy sezon rowerów miejskich. Jakie zmiany nas czekają?

Do tej pory do treningu i czerwcowej rywalizacji zgłosiło się już 90 miast i gmin. Wśród miast, obok Bydgoszczy, są m.in. Poznań, Katowice, Białystok, Toruń, Gdynia, Zielona Góra, Leszno, Koszalin i Inowrocław.

Katowice po raz drugi przystępują do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. - Oczywiście udział w rywalizacji traktujemy bardziej jako zabawę niż wyścig. To kolejny sposób na zachęcenie mieszkańców naszego miasta do wyboru roweru jako środka transportu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podkreśla, że projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w dotychczasowe działania miasta związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta.  

Coraz więcej samorządów w rowerowej rywalizacji

Wśród ambasadorów tegorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski są m.in. bydgoszczanka Anetta Wasielewska i reprezentujący Zieloną Górę Krzysztof Fechner, który w ubiegłym roku wystartował w Race Across America, pokonując blisko 5 tys. km w 11 dni, 8 godzin i 58 minut.

- Rowerowa Stolica Polski to przepiękna inicjatywa. Jestem dumny, że mogę brać udział w tej akcji promującej zdrowy styl życia. Wspólnie z Robertem chcemy pobić rekord Polski i w ciągu jednego miesiąca przejechać 10 tys. km. Daje to średnio 330 km dziennie. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tej wyjątkowej zabawie - mówił Krzysztof Fechner.

Jak można dołączyć do treningu? Wystarczy mieć aplikację i wsiąść na rower, by wynik liczył się do rezultatu miasta.

Czytaj więcej

Rowery elektryczne są za drogie? O zakupie wciąż decyduje cena

Aplikację "Aktywne Miasta" można pobrać z właściwego dla siebie sklepu (Google Play lub AppStore). Tam trzeba dokonać rejestracji użytkownika i z menu wybrać „Rywalizacje", następnie w zakładce "Ogólne" - "Trening RSP dla Miast” lub "Trening RSP dla Gmin".

- Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej - wybierz miasto lub gminę - dla którego chcesz kręcić kilometry. W kolejnym kroku - wybierz grupę - z którą się identyfikujesz i przyłącz się lub zaproponuj swoją i razem z przyjaciółmi weźcie udział w rywalizacji – przekazują organizatorzy.

Dzięki aplikacji dostęp do rankingów i historii aktywności

Jak przekazała Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice uczestnik sam może zdecydować, dla którego z miast „kręci kilometry”. - Można to robić w dowolnym miejscu, jednak my szczególnie zachęcamy do korzystania z licznych w Katowicach tras rowerowych – mówi urzędniczka z Katowic.

Dodaje, że każdy, kto pobierze aplikację, zyska darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności, a zapisując się na trening już teraz, na pewno nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ale też lokalnych odznak, wyzwań czy rajdów. 

Rowerową zabawę sześć lat temu zapoczątkowała Bydgoszcz. Co roku dołączają do niej kolejne samorządy, które w ten sposób promują rower jako atrakcyjny środek transportu.

Wśród kilkudziesięciu miast, które już zadeklarowały swój udział w tym roku, znalazły się m.in. Gdynia czy Gniezno, a czy  Racibórz i Żory. 

W ub. roku w akcji startowały 62 miasta i 90 gmin, w sumie ponad 70 tys. uczestników w całej Polsce. Podczas prawie 700 tys. treningów przejechali oni w sumie 12 milionów kilometrów. 

- Ten projekt pięknie się rozwija, przybywa w nim miast i gmin. Włączają się w rywalizację, ale też w wielkie rekreacyjne wydarzenia w całej Polsce. Cieszę się, że mamy partnerów, którzy nas wspierają i mam nadzieję, że podczas treningu i samej rywalizacji przeżywać będziemy pozytywne emocje - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, miasta organizatora tej rowerowej rywalizacji.

Już kręcą kilometry dla swojego miasta

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rowerem przez Polskę
Rowerowy Maj: Na dwóch kółkach do szkoły i przedszkola
Materiał partnera
Rok rowerowy na Pomorzu Zachodnim
Materiał partnera
Katowice przesiadają się na rower
Rowerem przez Polskę
Rower publiczny wymyślony na nowo
Materiał partnera
Milion wykręconych kilometrów