Milka i Oreo znikają ze sklepowych półek. „Niedopuszczalne podwyżki cen” Przemysł spożywczy

Milka i Oreo znikają ze sklepowych półek. „Niedopuszczalne podwyżki cen”

Sieci handlowe coraz częściej nie zgadzają się na wysokie podwyżki cen proponowane przez producentów. Wolą wycofać nawet znane marki ze swoich półek, jak to teraz ma miejsce z produktami koncernu Mondelez pod markami Oreo, Alpen Gold czy Milka.

Transport

OT Logistics ma nową trzyletnią strategię

PFR żąda zwrotu pieniędzy od części firm. Esotiq i Prymus chcą wyjaśnień

Polski Fundusz Rozwoju weryfikuje, czy prawidłowo rozdzielał firmom pieniądze w czasie pandemii. Tysiąc z nich wzywa do zwrotu subwencji. Na giełdzie są na razie dwie „ofiary”.

Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity: Musimy przygotować się na liberalizację rynku przewozów

Trend w Europie jest jasny, jeździ ona na EZT, ponieważ są tańsze operacyjnie. Producenci są obłożeni zamówieniami. Trzeba jak najszybciej i jak najsprawniej przeprowadzić przetargi – mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Sankcje odcinają rosyjski handel

Banki coraz częściej odmawiają finansowania handlu z państwem Putina, co już zaczęło bić w wielkość wymiany.

Węglowe skrzydło PGE szykuje się do rozwodu

PGE postawiła przed pracownikami jasny plan, że odwrotu od wydzielenia spółki PGE GiEK z Grupy nie ma, ale sami pracownicy będą nadal potrzebni energetyce.

Ceny kawy i kakao biją rekordy. Żywność na świecie znowu drożeje

Kilogram kawy robusta kosztuje ponad 4,2 dol. Tylko w miesiąc zdrożał 17 proc., a w rok ok. 66 proc. Ceny kawy w tym roku biją 40-letnie rekordy. W górę idzie cały indeks światowych cen żywności.

Masowe redukcje mocy z odnawialnych źródeł energii

Majówka, trwająca od 27 kwietnia do 5 maja, stała pod znakiem redukcji mocy z OZE. W tym roku doszło już do kilkunastu takich redukcji.

Będzie lepsze połączenie kolei z metrem w Warszawie. Nowy tunel i przystanek

Dodatkowy przystanek kolejowy powstanie w pobliżu stacji metra Ulrychów. Perony na Dworcu Gdańskim będą mieć nowe połączenie z metrem.

Rosyjski samolot pasażerski musiał awaryjnie lądować. Był dziurawy

Rosyjskim przewoźnikom coraz bardziej brakuje części zamiennych, ale też pilotów. Dziś po pół godzinie lotu samolot z Moskwy do Orenburga zawrócił i wylądował awaryjnie na lotnisku Szeremietiewo. Powodem było rozhermetyzowanie kabiny pilotów.

Whirlpool tnie zatrudnienie. To może być dopiero początek

Amerykański koncern produkujący sprzęt AGD zlikwiduje następny tysiąc etatów. Firmę czekają kolejne zmiany zwłaszcza w Europie, po połączeniu sił z tureckim Beko.

Sprzedawali bilety na skasowane loty. Teraz zapłacą karę

Linie lotnicze Qantas sprzedawały bilety na już skasowane przez siebie loty. Po długich negocjacjach ostatecznie zgodziły się zapłacić karę.

Spór o CPK rozkręca się. Czy projekt został zablokowany?

Rząd nie zrezygnował z planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W najnowszym, czyli – jego zdaniem – realnym harmonogramie termin otwarcia lotniska to 2032 r. Być może nastąpi to nawet później – w 2035 r.

Cebula towarem wyborczym w Indiach

Rząd Indii zniósł zakaz eksportu cebuli, ale wprowadził cło eksportowe 40 proc. i ustalił cenę minimalną w eksporcie: 550 dolarów/tona.

Made in Poland z coraz większymi problemami

Zmiana technologiczna, rosnące koszty płac, energii, podzespołów oraz konkurencja z Chin – takie powody rezygnacji z produkcji w naszym kraju podają firmy krajowe i zagraniczne. Kto następny?

Tajemniczy proces miliarderki. W partii komunistycznej trwa walka

W partii komunistycznej trwa walka o sukcesję, a przez kraj przetacza się kampania antykorupcyjna.

Zagłuszanie sygnału GPS - poważny problem dla lotnictwa

GPS, Globalny System Pozycjonowania to sieć satelitów i urządzeń odbiorczych, używany do ustalania pozycji, nawigacji i pomiarów czasu dla statków, samolotów i samochodów. Zastąpił system drogich urządzeń naziemnych, które nadawały sygnały radiowe samolotom podczas lądowania.

Izraelski rząd walczy z Al-Dżazirą. „To propagandowe ramię Hamasu”

Izraelskie władze zatwierdziły ustawę pozwalającą zamykać zagraniczne kanały telewizyjne. Zaraz po przyjęciu ustawy gabinet Benjamina Netanjahu głosował za zamknięciem kanału Al-Dżazira. Z oświadczenia rządu wynika, że w niedzielę gabinet jednomyślnie zatwierdził zakaz. Minister komunikacji Shlomo Karhi podpisał następnie rozporządzenie wykonawcze wprowadzające zakaz ze skutkiem natychmiastowym.

Polskie monety na aukcji. 80 dukatów sprzedano za 5,6 mln złotych

Na aukcji numizmatycznej w Monako wystawiono trzy złote polskie monety. Jedna z nich, 80-dukatówki z wizerunkiem Zygmunta III Wazy, króla Polski w latach 1587-1632, została sprzedana za 1,3 mln euro (około 5,6 mln złotych).

Ukraina liberalizuje politykę walutową

Ukraiński bank centralny ogłosił pakiet działań liberalizujących rynek walutowy, zmniejszających ograniczenia dla firm i ułatwiających transfer kapitału (dywidend) za granicę. Większość z nich weszła w życie od 4 maja.