Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności

Przesłanką ustanowienia służebności (droga konieczna) nie jest zapewnienie łatwiejszego korzystania z nieruchomości lub plany inwestycyjne, lecz jej niezbędność.

Ewa za granicą stała się Adamem. Czy urzędnicy mogą odmówić zmian w metryce?

Państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może odmówić uznania zmiany imienia i płci w innym państwie UE - wynika z wtorkowej opinii rzecznika generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Może natomiast określić skutki takiego uznania w odniesieniu do małżeństwa i więzi filiacyjnych.

Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty

Zażalenie na wstrzymanie spłat rat na czas procesu wydane w II instancji rozpoznaje trzech sędziów.

Fiskus chciał z piekarni zrobić lokal gastronomiczny. Co na to sąd?

Oferowanie w firmowym sklepie piekarni gotowej do spożycia kanapki serwowanej na talerzyku i przy stoliku nie przesądza o tym, że jest to usługa związana z wyżywieniem, a zatem opodatkowana 8 proc. VAT - stwierdził sąd w wyroku, który ucieszy wielu przedsiębiorców.

Sąd: koledzy artysty nie mogą publicznie komentować jego prywatnych spraw

Koledzy artysty nie mogą publicznie komentować jego prywatnych spraw, a tym bardziej krytykować jego bliskich.

Jak dokumentować kompleksową usługę najmu

Przepisy ustawy o VAT nie wykluczają możliwości wykazania przez spółkę w fakturze w osobnych pozycjach kilku różnych świadczeń, składających się na kompleksową usługę najmu.

Stawka CIT po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę jawną

Spółka jawna, która powstała z przekształcenia spółki komandytowej, a która to spółka komandytowa była spółką niebędącą osobą prawną nie może stosować 9 proc. stawki CIT w roku podatkowym w którym spółka została przekształcona (tj. od momentu przekształcenia), a także w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

"Pusty" formularz nie pozbawia prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Podatnik, który złożył w wymaganym terminie zgłoszenie o nabyciu spadku po najbliższej rodzinie, nie traci prawa do pełnego zwolnienia podatkowego tylko dlatego, że nie podał w nim jaki konkretnie majątek odziedziczył.

Oferta rozstania może się zdezaktualizować

Jeśli wniosek pracownika o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie określa terminu na odpowiedź, zwłoka w jego akceptacji i poinformowaniu drugiej strony może spowodować, że do zawarcia porozumienia nie dojdzie.

Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego

W pierwszej sprawie frankowej po głośnej uchwale Izby Cywilnej SN jej postanowienia zajęły połowę uzasadnienia wyroku.

Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA

Podatnik, który zgłasza darowiznę do opodatkowania musi umieć wykazać, że miała ona rzeczywiście miejsce. Zwłaszcza, gdy taki zabieg ma być argumentem w ewentualnym postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu.

TSUE wydał ważny wyrok ws. identyfikacji piratów przez adres IP

Służby zwalczające piractwo w internecie mogą uzyskać dostęp do danych identyfikacyjnych w oparciu o adres IP - orzekł we wtorek pełny skład Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał wskazał zasady przechowywania tych danych i dostępu do nich.

Radny stracił mandat z powodu złamania zakazu

Działalność gospodarczą radnego polegającą na sprzedaży materiałów budowlanych bez zachowania pisemnej formy umowy, należy uznać za prowadzoną z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Kiedy można zrezygnować z przetargu

Rada miejska może odstąpić od trybu przetargowego jedynie w odniesieniu do umów, względem których ten tryb powinien zostać zastosowany.

Bloki mogą powstawać przy planowanej drodze

Wymogi w zakresie standardów lokalizacji inwestycji mieszkaniowej można spełnić zarówno przy wykorzystaniu infrastruktury istniejącej, jak i planowanej do realizacji.

Jak określić zasady współpracy z NGO-sami

Komisji konkursowej nie można przyznać uprawnień wykraczających poza ustawowo określoną rolę opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.

Urzędnicy muszą pilnować nie tylko wysyłki przez internet

Jeśli organ podatkowy nie posiada urzędowego poświadczenia e-doręczenia interpretacji, to znaczy, że nie została ona w sposób zgodny z prawem doręczona.

Czy można nagrywać i wrzucać do sieci interwencję policji? Jest wyrok sądu

Publikując w sieci nagranie bez zgody policjanta i jednocześnie nie chroniąc jego wizerunku, można mieć poważne kłopoty. Przekonał się o tym mężczyzna, który nagrywał interwencję opolskich policjantów i udostępniał ją na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych.