Procedury płacowe mają przeciwdziałać dyskryminacji

Pracodawcy będą zobowiązani do udostępniania pracownikom kryteriów stosowanych do określenia wynagrodzeń, ich poziomów oraz progresji. Kryteria te mają być obiektywne i neutralne pod względem płci.

Publikacja: 14.03.2024 02:00

Procedury płacowe mają przeciwdziałać dyskryminacji

Foto: Adobe Stock

Jawność polityk płacowych należy obecnie do rzadkości. Pracodawcy niechętnie decydują się na takie ujawnienie z kilku przyczyn. Przejrzyste i jawne procedury wynagradzania mogą uwidocznić istniejące rozbieżności w płacach, które jedocześnie są ciężkie do uzasadnienia osiągnięciami i kwalifikacjami pracowników otrzymujących wyższe wynagrodzenie.

Ujawnienie dyskryminujących polityk wynagradzania może spowodować efekt domina. Pracownicy, którzy zarabiają poniżej stawki wynikającej z ich osobistego zaszeregowania, będą mogli wystąpić z wnioskiem o otrzymanie podwyżki, a jej odmowa może wpłynąć na mniejsze zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki i tym samym na niższą efektywność. Ujawnienie polityki wynagrodzeń może być trudne szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców, którzy ze względu na niższe obroty oferują wynagrodzenie poniżej rynkowego.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą