We wtorek mija termin na ustanowienie adresu do e-Doręczeń dla przedsiębiorców wpisanych do KRS. Mimo ewidentnych korzyści z cyfrowej komunikacji z administracją zainteresowanie jest małe.
Ministerstwo Finansów chce ograniczyć przypadki sztucznego wydłużania terminu przedawnienia podatków – wynika z projektu ustawy.
Aresztu nie będzie. Czy będzie zażalenie na decyzję sądu?
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wezwał osiem podmiotów, w tym m.in. Fundację Profeto czy Stowarzyszenie Fidei Defensor, do zwrotu środków z nienależnie pobranej dotacji w ramach Funduszu Sprawiedliwości - poinformował resort sprawiedliwości.
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności zamówień publicznych. Relacje powinny być partnerskie – to wnioski z debaty „Rzeczpospolitej”.
Symbol wybitnej tradycji muzycznej,
która łączy pokolenia
Projekt nie sprowadza się do odwrócenia ostatnich zmian w k.p.c. Dotyczy też m.in. zakresu pełnomocnictwa procesowego, zarzutu potrącenie i terminów do wnoszenia środków zaskarżenia - mówi prof. dr hab. Paweł Grzegorczyk, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Nie mylmy aresztu dla niesubordynowanego świadka z karą za przyłożenie ręki do zdemolowania wymiaru sprawiedliwości i łamania konstytucji. To dwa zupełnie inne porządki. Choć niektórzy zdają się je mieszać.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe "Chłopki" może przyczynić się do systemowego polepszenia warunków pracy pisarzy?
Typowa retoryka, „bo Unia każe”, używana jest przy tłumaczeniu wielu niełatwych decyzji legislacyjnych związanych z wymaganiami unijnymi.
Nie jest tak, że prawo unijne przewiduje rozwiązanie „domyślne”, które rozstrzyga kwestię dostępu wykonawców z państwa trzeciego w przypadku braku decyzji zamawiającego.
Nowe prawo azylowe, choć budzi kontrowersje, jest próbą równoważenia ochrony państwa z poszanowaniem humanizmu. Demokracja pokazuje swoją siłę poprzez zdolność do adaptacji, nie tracąc wartości.
W obliczu wyzwań geopolitycznych jakie stoją przed polską gospodarką, istnieje konieczność uchwalenia w trybie pilnym specustawy, która tą kooperację pomiędzy państwem a podmiotami cywilnymi ureguluje.
W latach 2045–2050 na rynek pracy zaczną wchodzić osoby, które rodzą się teraz. A rodzi się ich coraz mniej. Za to na emerytury będą przechodziły roczniki urodzone jeszcze w latach 1980–1990. A wtedy rodziło się po 700 tys. dzieci rocznie. W 2024 roku nieco ponad 200 tys.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydając wyroki w sprawach C-652/22 Kolin i C-266/22 Qingdao Sifang, doprowadził do radykalnej zmiany w praktyce traktowania wykonawców z państw trzecich na rynku zamówień publicznych.
Czasem dopiero tragedia w połączeniu z kampanią wyborczą mogą wymusić zmiany w prawie, które nie budzą większych kontrowersji i nie wymagają napisania ustawy czy kodeksu na nowo.
Dzisiejszy świadek jutro może być podejrzanym, pojutrze oskarżonym, a za tydzień skazanym. Dlatego praktyka niedopuszczania pełnomocników do czynności procesowych wymaga zmian w prawie.
Gmina nie ma obowiązku finansowania dowozu do przedszkola dla 3- lub 4-letnich dzieci niepełnosprawnych, posiadających także orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas