Autonomia Palestyńska o krok bliżej do członkostwa w ONZ? Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję

W piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ znaczną większością głosów przegłosowało przyznanie Palestynie nowych „praw i przywilejów” i wezwało Radę Bezpieczeństwa do ponownego, pozytywnego rozpatrzenia jej wniosku o zostanie 194. członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Publikacja: 10.05.2024 19:49

Głosowanie ZO ONZ

Głosowanie ZO ONZ

Foto: AFP

Liczący 193 członków Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło rezolucję  większością głosów 143 do 9, przy 25 wstrzymujących się. 

Pierwotny projekt uchwały Zgromadzenia został znacząco zmieniony, aby rozwiać obawy nie tylko USA, ale także Rosji i Chin, jak przekazało agencji AP trzech zachodnich dyplomatów, wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na prywatny charakter negocjacji.

Pierwszy projekt przyznawał Palestynie „prawa i przywileje niezbędne do zapewnienia jej pełnego i skutecznego udziału” w sesjach zgromadzenia i konferencjach ONZ „na równych zasadach z państwami członkowskimi”. Nie wspomniano  o tym, czy Palestyna może głosować w Zgromadzeniu Ogólnym.

Czytaj więcej

Zwolennicy Izraela zaatakowali zwolenników Palestyny. Setki osób zatrzymanych

Według dyplomatów, Rosja i Chiny, które są zdecydowanymi zwolennikami członkostwa Palestyny w ONZ, obawiały się, że przyznanie listy praw i przywilejów może stworzyć precedens dla innych potencjalnych członków ONZ – tu obawy Rosji dotyczyły Kosowa, a Chin — Tajwanu.

W ostatecznym projekcie zrezygnowano ze  sformułowania, które stawiałoby Palestynę „na równi z państwami członkowskimi”. Aby rozwiać obawy Chin i Rosji, ZO ONZ zdecydowałoby się „wyjątkowo i bez precedensu” nadać Palestynie prawa i przywileje określone w załączniku. Projekt dodaje także zapis dotyczący kwestii głosowania, stwierdzający kategorycznie: „Państwo Palestyna, jako państwo obserwator, nie ma prawa głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ani zgłaszania swojej kandydatury Radzie Organy Narodów Zjednoczonych".

Stany Zjednoczone konsekwentnie przeciw Palestynie w ONZ

Po zawetowaniu 18 kwietnia wcześniejszej rezolucji dotyczącej członkostwa Autonomii Palestyńskiej w ONZ,  w czwartek zastępca ambasadora USA Robert Wood dał jasno do zrozumienia, że administracja Bidena sprzeciwia się przegłosowanej dziś uchwale zgromadzenia. Stany Zjednoczone, wraz z Izraelem, znalazły się wśród dziewięciu krajów głosujących przeciwko niej.

- Od początku mówiliśmy jasno, że istnieje proces uzyskania pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych, a wysiłki niektórych krajów arabskich i Palestyńczyków mają na celu obejście tego procesu  – powiedział Wood w czwartek.  - Od początku mówiliśmy, że najlepszym sposobem zapewnienia Palestynie pełnego członkostwa w ONZ jest osiągnięcie tego w drodze negocjacji z Izraelem. To pozostaje naszym stanowiskiem.

Czytaj więcej

Protesty w Paryżu. Chodzi o wojnę w Gazie

Prawa i przywileje dla Palestyny. Co może zyskać?

Ostateczna lista praw i przywilejów zawarta w projekcie załącznika obejmuje przyznanie Palestynie prawa do wypowiadania się we wszystkich kwestiach, nie tylko tych związanych z Palestyńczykami i Bliskim Wschodem, prawa do proponowania punktów porządku obrad i udzielania odpowiedzi w debatach, a także prawa jej dyplomatów do bycia wybranym na przewodniczącego głównych komisji Zgromadzenia.

Oznaczałoby to także prawo  Palestyńczyków do udziału w konferencjach ONZ i międzynarodowych zwoływanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych – ale pozbawiłoby ich „prawa do głosowania”, które było w pierwotnym projekcie.

Długa droga Autonomii Palestyńskiej do członkostwa w ONZ

Prezydent Palestyny Mahmud Abbas po raz pierwszy przedstawił wniosek Autonomii Palestyńskiej o członkostwo w ONZ w 2011 r. Wniosek został odrzucony, ponieważ Palestyńczycy nie uzyskali wymaganego minimalnego poparcia dziewięciu z 15 członków Rady Bezpieczeństwa.

Kolejne starania w Zgromadzeniu Ogólnym przyniosły to, że  większością ponad dwóch trzecich głosów udało się Autonomii podnieść swój status z obserwatora ONZ do państwa obserwatora niebędącego członkiem. Otworzyło to terytoriom palestyńskim drzwi do przyłączenia się do ONZ i innych organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa 18 kwietnia Palestyńczycy uzyskali znacznie większe poparcie dla pełnego członkostwa w ONZ. 12 głosów było za, Wielka Brytania i Szwajcaria wstrzymały się od głosu, a Stany Zjednoczone głosowały przeciw i zawetowały uchwałę.

Ponowne dążenie do pełnego członkostwa Palestyny w ONZ następuje w chwili, gdy wojna w Gazie umieściła trwający ponad 75 lat konflikt izraelsko-palestyński w centrum uwagi wielu państw świata. Wojna, która wybuchła po ataku terrorystów z Hamasu 7 października, kosztowała życie już ponad 34 tysiące Palestyńczyków, głownie kobiet i dzieci.

Liczący 193 członków Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło rezolucję  większością głosów 143 do 9, przy 25 wstrzymujących się. 

Pierwotny projekt uchwały Zgromadzenia został znacząco zmieniony, aby rozwiać obawy nie tylko USA, ale także Rosji i Chin, jak przekazało agencji AP trzech zachodnich dyplomatów, wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na prywatny charakter negocjacji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Iran po wypadku Ebrahima Raisiego. Śmierć prezydenta niewiele zmienia
Polityka
Michaił Chodorkowski: W tym roku Ukraina straci Charków, w następnym - Odessę
Polityka
Robert Fico pozostaje w szpitalu. Lekarze poinformowali o stanie zdrowia premiera Słowacji
Polityka
Julian Assange może odwołać się od decyzji ws. ekstradycji do USA
Polityka
Kto zostanie nowym prezydentem Iranu? "Irańczycy mogą wybrać kogoś, kto będzie bardziej skłonny do współpracy z Zachodem"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?