Masa wniosków o azyl w Niemczech. AfD ma paliwo na wybory w landach wschodnich

2023 to rekordowy rok, jeżeli chodzi o liczbę wniosków o azyl w Niemczech. Zdecydowaną większość złożyli obywatele kilku państw muzułmańskich. AfD oskarża rząd o niszczenie Niemiec.

Publikacja: 10.12.2023 07:32

Liczba imigrantów, którzy w tym roku złożyli wnioski o azyl, jest większa niż liczba mieszkańców kil

Liczba imigrantów, którzy w tym roku złożyli wnioski o azyl, jest większa niż liczba mieszkańców kilku stolic landów.

Foto: PAP/Abaca

Od stycznia do listopada wpłynęło prawie 326 tysięcy wniosków o azyl - podał pod koniec tygodnia Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). Z tego 304,5 tys. to wnioski złożone po raz pierwszy.

W latach wielkiego eksodusu - 2015 i 2016 - było ich co prawda więcej (odpowiednio 476,5 tys. i 745,5 tys.), ale teraz do statystyk nie trafiają uciekający przed wojną Ukraińcy, którzy nie muszą się starać o azyl, a jest ich około 1,1 mln.

Od kwietnia liczba wniosków rośnie z miesiąca na miesiąc - w listopadzie było to już ponad 37 tys. (dziewięć miesięcy wcześniej - ponad 21 tys.). W porównaniu z całym rokiem 2022 jest ich już o ponad jedną trzecią więcej.

Na razie w statystykach BAMF nie widać skutków zwiększonej kontroli na granicach Niemiec, w tym z Polską.

Skąd pochodzą azylanci? Tysiące z kraju należącego do NATO

Dominują obywatele trzech państw - Syrii, Turcji i Afganistanu, w sumie od nich pochodzi dwie trzecie wniosków składanych po raz pierwszy. Odpowiednio 95,6 tys., 55,3 tys. i 48,2 tys. Na następnych miejscach też są kraje, w których dominują muzułmanie, z wyjątkiem Gruzji i Rosji (odpowiednio 8 tys. oraz 7,2 tys.).

Czytaj więcej

Turcy masowo aplikują o azyl w Niemczech. Dostaje go nieco ponad połowa

Na to muzułmańskie pochodzenie coraz bardziej zwraca się uwagę w związku z wojną na Bliskim Wschodzie, znaczna część imigrantów wyznających islam głosi bowiem hasła antyizraelskie, a założeniem polityki Niemiec jest wspieranie bezpieczeństwa Izraela.

Nawet lewicowe media zauważyły z niepokojem, że tak wiele wniosków składają obywatele państwa należącego do NATO - Turcji. A największa opozycyjna frakcja w Bundestagu CDU/CSU uznała, że to zjawisko nie do zaakceptowania.

Jest więcej nowych azylantów, niż mieszkańców mają stolice kilku landów

Dane BAMF to paliwo dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec. Partia ta od razu ogłosiła, że dowodzą one, iż rządowa koalicja SPD, Zielonych i liberalnej FDP, a także opozycyjna CDU dążą do likwidacji Niemiec.

Liczba imigrantów, którzy w tym roku złożyli wnioski o azyl, jest większa niż liczba mieszkańców kilku stolic landów, takich jak Wiesbaden (stolica Hesji), Moguncja (Nadrenii-Palatynatu) czy Kilonia (Szlezwiku-Holsztyna) - grzmi AfD.

- Tak w rzeczywistości wygląda to, co rząd federalny nazywa redukowaniem i kontrolą masowej imigracji - dodaje.

Chadecką CDU oskarża zaś o to, że wbrew deklaracjom z landów, gdzie współrządzi, nie deportuje się prawie wcale imigrantów, których wniosek o azyl został odrzucony.

Wniosek, jaki wyciągają liderzy AfD, brzmi: Jedyną partią, która powstrzyma masowy napływ nowych imigrantów, a tych, co nie uzyskali azylu, odeśle do ich ojczyzn - jest Alternatywa dla Niemiec.

Brzmi to też jak dobre hasło przed wyborami w przyszłym roku.

W 2024 roku wybory w trzech wschodnich landach, bastionie AfD

Do wyborów na poziomie federalnym, czyli do Bundestagu, jeszcze dosyć daleko - mają się odbyć we wrześniu 2025 roku. Ale w 2024 roku odbędzie się wiele innych wyborów, w tym do Parlamentu Europejskiego, lokalne i do kilku landtagów.

Tak się składa, że wiele z tych lokalnych i regionalnych elekcji rozegra się tam, gdzie AfD przoduje w sondażach - we wschodnich landach.

Najważniejsze są wybory do parlamentów w trzech landach - Saksonii i Turyngii (1 września) oraz Brandenburgii (22 września).

We wszystkich z nich dominuje ekstremistyczne skrzydło AfD, któremu wnikliwie przygląda się niemiecki kontrwywiad. Wypowiedzi - na przykład rasistowskie - tamtejszych liderów AfD powodują też, że wśród niemieckich elit coraz głośniej słychać nawoływania do delegalizacji partii. Jest ona jednak mało prawdopodobna.

Sto tysięcy młodych muzułmanów w ciągu jednego roku - to nadaje się na hasło wyborcze AfD

Prawdopodobny jest natomiast tryumf AfD w wyborach do landtagów. W Turyngii AfD ma w sondażach już 34 procent poparcia, rośnie ono systematycznie od początku roku. Liderzy Alternatywy podkreślają z radością, że te 34 procent to więcej, niż mają wspólnie koalicje - zarówna ta rządząca w Turyngii (postkomunistyczna Die Linke, SPD i Zieloni - w sumie 33 proc.), jak i w całych Niemczech (SPD, Zieloni i liberalna FDP - one w tym landzie mają poparcie zaledwie 17 proc.).

AfD ma też ponad 30-procentowe poparcie w Brandenburgii (gdzie jest zdecydowanie na pierwszym miejscu w sondażach) i Saksonii (tam zrównała się z CDU; obie mają po 33 proc.).

Najnowsze dane z Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców pokazują, że we wschodnich landach wniosków o azyl jest procentowo nawet nieco więcej niż w tych zachodnich, bardziej przyzwyczajonych do imigrantów, takich jak Nadrenia Północna-Westfalia. Co raczej nie ostudzi antycudzoziemskich nastrojów w dawnej NRD.

Dane BAMF potwierdzają też tezę AfD, że o azyl w Niemczech starają się głównie muzułmanie mężczyźni, w tym szczególnie dużo młodych.

Zaledwie 28,3 procent wniosków złożyły kobiety, a w grupach wiekowych od 18 do 25 lat i od 25 do 30 lat odpowiednio 14,1 proc. i 20,7 proc. A na te dwie grupy wiekowe przypada ponad 40 procent wszystkich wniosków.

Oznacza to, że o azyl stara się znacznie ponad 100 tysięcy młodych mężczyzn. W ciągu jednego roku. To nadaje się na hasło wyborcze Alternatywy dla Niemiec.

Od stycznia do listopada wpłynęło prawie 326 tysięcy wniosków o azyl - podał pod koniec tygodnia Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). Z tego 304,5 tys. to wnioski złożone po raz pierwszy.

W latach wielkiego eksodusu - 2015 i 2016 - było ich co prawda więcej (odpowiednio 476,5 tys. i 745,5 tys.), ale teraz do statystyk nie trafiają uciekający przed wojną Ukraińcy, którzy nie muszą się starać o azyl, a jest ich około 1,1 mln.

Pozostało 91% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Robert Fico pozostaje na oddziale intensywnej terapii. Przejdzie kolejną operację
Polityka
Izba Reprezentantów ustawą chce zmusić Joe Bidena do wysyłania broni Izraelowi
Polityka
Spotkanie Xi Jinping–Władimir Putin. Zamrożenie wojny albo całkowita kapitulacja Kijowa
Polityka
Koalicyjny gabinet w Holandii. To będzie rząd skrajnej prawicy
Polityka
Bliżej decyzji w sprawie polskiego pomnika w Berlinie. Brakuje jednak lokalizacji