Zasada uprzywilejowania pracownika ma granice

Tylko w sytuacji, gdy strony wyraźnie zastrzegły w umowie o pracę, że odszkodowanie będzie przysługiwało w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w większej wysokości niż przewiduje to art. 471 k.p. Jeśli strony, wydłużając okres wypowiedzenia, nie przewidziały odszkodowania w wysokości odpowiadającej temu wydłużonemu okresowi, pracownik może się domagać odszkodowania tylko w wysokości ustawowego maksymalnego trzymiesięcznego wynagrodzenia. Możliwe jest uzgodnienie w umowie o pracę albo w układzie zbiorowym pracy bardziej korzystnych warunków rozwiązywania stosunków pracy niż określone w Kodeksie pracy; dotyczyć to może zarówno dłuższego okresu wypowiedzenia, ograniczenia możliwości wypowiedzenia umowy o pracę do określonych okoliczności, jak i uprawnienia do odszkodowania w większej wysokości.

Publikacja: 28.12.2023 02:00

Zasada uprzywilejowania pracownika ma granice

Foto: Adobe Stock

 Tak orzekł Sąd Najwyższy postanowieniem z 2 sierpnia 2023 r. (III PSK 10/23).

W analizowanej sprawie pracodawca w zakładowym układzie zbiorowym pracy przewidział rozwiązania korzystniejsze dla pracownika względem regulacji obowiązujących w kodeksie pracy, m.in. w zakresie zakazu wypowiadania umów o pracę osobom, którym brakuje sześciu lat do osiągnięcia wieku emerytalnego czy wydłużenia okresów wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika z powódką, która w tym czasie miała skończone 55 lat. W odwołaniu kobieta domagała się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy oraz zapłaty wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy na podstawie art. 57 § 2 k.p. Sąd I instancji przywrócił powódkę do pracy i zasądził na jej rzecz wynagrodzenie jedynie za trzy miesiące pozostawania bez pracy. Wyrok ten został utrzymany przez sąd II instancji. 

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?