„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Ogólnopolska Grupa Badawcza publikuje wyniki sondażu, w którym sprawdzono poparcie dla Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego w przypadku, gdyby zmierzyli się oni w II turze wyborów prezydenckich.
Sposób organizacji i transmisji debaty wyborczej w Końskich jeszcze miesiącami może być przedmiotem prawnych dywagacji. Eksperci tłumaczą, czy Rafał Trzaskowski miał prawo „wynająć” miejsce w TVP, a sama telewizja – pokazać spotkanie w niepełnym gronie kandydatów.
Szok po zniknięciu białoruskiej opozycjonistki w Polsce. Śledztwo ABW ma zbadać hipotezy od porwania po działanie obcego wywiadu. „Rzeczpospolita” prześwietla prawdziwe życie Anżaliki Melnikawej, która była przyjmowana na oficjalnych spotkaniach w Sejmie, brała udział w konferencji marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także w imprezie organizowanej przez polskie MSZ. Miała tam status VIP.
SpaceX Elona Muska i dwóch partnerów są faworytami w wyścigu o budowę kosmicznej tarczy przeciwrakietowej prezydenta Donalda Trumpa. „Golden Dome" ma kosztować setki miliardów dolarów.
– Kierowca, zamiast koncentrować się na drodze, musiałby obserwować mijane ogrodzenia czy budynki, czy nie została na nich umieszczona tabliczka informująca o zakazie fotografowania. Nie można tworzyć norm niemożliwych do zastosowania – mówi prof. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mamy do czynienia z nieuchronnym wkraczaniem technologii we wszystkie obszary biznesowe, a ich zastosowanie w finansach nie jest już przejawem ponadprzeciętnej innowacyjności CFO, ale koniecznością pozwalającą dorównać konkurentom poprzez szybkie i trafne decyzje.
Anita: „Czułam się jak inkubator. Zamknęli mnie w izolatce, w pomieszczeniu dwa metry na dwa. Zabrali mi kable, sznurek od szlafroka, przecięli gumki w ubraniach. Lekarze nie zgodzili się, by wypisać mnie na własne żądanie”.
Nacjonalizm gospodarczy to błąd. Polsce potrzebna jest przede wszystkim walka z barierami rozwoju biznesu.
Aborcja w 36 tygodniu ciąży w szpitalu w Oleśnicy to woda na kampanijny młyn Grzegorza Brauna. Kosztem pacjentek postanowił więc tę okazję wykorzystać.
Obietnice „repolonizacji”, „nacjonalizacji” i „dyktatury gospodarczej” – bo takich słów użył premier Donald Tusk – to dość łatwo zrealizować. Zwłaszcza jeśli chodzi o tę dyktaturę.
To już XXIV edycja corocznego Rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Miejsca na podium się nie zmieniły. Liderem pozostaje PwC.
Technologia zmienia audyt, ale nie zmniejsza zapotrzebowania na ludzi. Zmienia tylko to, jakich ludzi i jakich kompetencji potrzebujemy – mówią dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter z BDO.
Najbliższe dwa tygodnie dopełnią tzw. pierwszą falę raportowania danych o zrównoważonym rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS na rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej pierwszej grupie spółek i grup kapitałowych znalazły się te największe, notowane na giełdzie podmioty, które podlegały we wcześniejszych latach pod dyrektywę NFRD i wynikający z niej obowiązek raportowania niefinansowego.
Średnie firmy stanowią kluczowy segment polskiej gospodarki – są dynamiczne i coraz bardziej od siebie wymagające.
To już kolejny rok, w którym przyznaliśmy wyróżnienia w dodatkowych kategoriach. Wytypowaliśmy również wschodzące gwiazdy audytu.
Cały rynek audytorski wzrósł w 2024 r. o ponad 6 proc. Sam segment audytu urósł jednak znacznie mocniej.
PwC utrzymało pozycję lidera, ale coraz mocniejsi są audytorzy średniej wielkości. Grant Thornton przeskoczył dwie spółki z wielkiej czwórki i awansował na podium.
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff i szef amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio są w Paryżu, gdzie będą rozmawiać z przedstawicielami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii na temat działań zmierzających do zakończenia wojny na Ukrainie, które podejmuje Waszyngton.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, może zostać ukarany grzywną.
W trzy miesiące rodzimi przedsiębiorcy z lidera rankingu optymizmu stali się największymi na świecie pesymistami. W związku z sytuacją międzynarodową większość z nich chce ograniczać inwestycje i obawia się o stabilność dostaw.
17 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej dotyczące wydawania zezwoleń na fotografowanie i filmowanie obiektów ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Zawiera także wzór znaku zakazu fotografowania.
USA grożą nowymi cłami, by zmusić Pekin do negocjacji. Polscy przedsiębiorcy skarżą się na bariery, a rubel zyskuje jak żadna inna waluta. Tymczasem Komisja Europejska łagodzi przepisy dla importerów.
Seria wizerunkowych wpadek, nieprzemyślana debata w Końskich, książka „Rafał”, która stała się pożywką dla memów, oraz Szymon Hołownia pokazujący w debacie w TV Republika, że może być lepszym Rafałem Trzaskowskim – kampania kandydata KO traci impet. Czy Trzaskowski powtarza właśnie błędy Bronisława Komorowskiego sprzed dekady?
Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Robert Zakrzewski w podcaście „Szkoła na nowo" zapewnia, że w tym roku egzaminy ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze. To z uwagi na uszczuploną podstawę programową.
Tam było tylko jedno dobre rozwiązanie – takie, kiedy Karol Nawrocki nie przychodzi na debatę. I wtedy Trzaskowski wygrywa. Każdy inny scenariusz był z góry bardzo niebezpieczny dla kandydata KO - podkreśla PR-owiec Piotr Matczuk, mówiąc o debacie prezydenckiej w Końskich, która emitowana była w TVP.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był dr Mariusz Korpalski, radca prawny, który ocenił między innymi uwarunkowania prawne umożliwiające udział sektora prywatnego w inwestycjach obronnych.
Współczesne miejsca pracy w Polsce stają przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem równego traktowania pracowników LGBTQ+, określeniem granic wolności słowa oraz ustaleniem zasad dotyczących ubioru.
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami, a kampania właśnie weszła w decydującą fazę. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” redaktor naczelny Rzeczpospolitej Michał Szułdrzyński analizuje moment przełomowy – piątkowe debaty, które zmieniły dynamikę całego wyścigu. To rozmowa o medialnej burzy, politycznych zaskoczeniach i możliwym końcu duopolu.
Amerykański prezydent nie przewidział skutków swoich działań
O „Lekcjach greki”, nowej książce Han Kang, a także o związkach noblistki z Polską, jej snach, tłumaczeniu literatury i rosnącym zainteresowaniu koreanistyką – w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” rozmowa z dr Justyną Najbar-Miller, tłumaczką i koreanistką z Uniwersytetu Warszawskiego.
W świetle orzecznictwa NSA Zakopane nie może pobierać od turystów opłaty miejscowej – podkreśla Kamila Drzewicka, prawniczka w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Najnowsze odkrycie astronomów z Cambridge dotyczy odległej planety K2-18b. Zdaniem autorów badania atmosfera planety może zawierać związki chemiczne powiązane z możliwością „zaistnienia życia”. Część ekspertów jest jednak sceptyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas