Oszczędność czasu i papieru w różnych procedurach – to istota najnowszych propozycji zespołu Rafała Brzoski. Dotyczy to zarówno spraw przedsiębiorców, jak też zwykłych obywateli.
Kary dyscyplinarne wymierzane prokuratorom w ubiegłym roku były łagodniejsze niż przed zmianą władzy. Prokuratorski sąd dyscyplinarny orzekał w 2024 r. mniej upomnień, nagan i wydaleń z zawodu.
Dwa lata zakazu wykonywaniu zawodu to kara dyscyplinarna wymierzona ostatecznie lekarzowi, który zaatakował, zastraszył i zmusił budowlańca do podpisania dokumentów. Motywem było niezadowolenie z wykonania altany ogrodowej. Sąd Najwyższy właśnie zamknął tę sprawę.
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace nad usprawnieniem rejestru fundacji rodzinnych.
Łączymy głos biznesu w działaniach o lepsze prawo
Trzeba pamiętać, że skarga kasacyjna jest pierwszym pismem w sprawie i wymaga dochowania wszelkich rygorów jak w pozwie.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zbiera coraz większe baty nie tylko od opozycji, ale i od ludzi, których wsparcie zapewne uważał za coś oczywistego.
Władysław Bartoszewski mówił: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Zróbmy wszystko, aby bycie nieuczciwym się nie opłacało.
Sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy ten, co sam szasta pomówieniami, może skutecznie oskarżać kogoś innego o stawianie hipotez.
Politycy unikają niektórych tematów w obawie przed reakcją wyborców.
Buntuję się, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar bardziej troszczy się o komfort prawny niesędziów, którzy nawet w dniu uroczystości Jacka Gudowskiego skorzystali z awansu z udziałem nie-KRS i prezydenta Andrzeja Dudy.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości przygotowała projekt przywracający poprzednie reguły publikowania zasądzanych przeprosin po cenach rynkowych. To zagrożenie dla wolności mediów i publicznej debaty.
Trudno zrozumieć, dlaczego budowa fabryki broni w Polsce zajmuje nawet pięć lat, a procedury są podobne do tych, jakby budowano fabrykę cukierków. Trzy lata wojny w Ukrainie, niezliczone deklaracje o bezpieczeństwie, a biurokratyczne życie toczy się leniwie, swoim tempem.
Odwaga, prawo i przyszłość kobiet – to główne refleksje po Women Leaders in Law Summit w Barcelonie. Lawina już ruszyła.
Czasem nie to, co dostajesz, lecz to, czego nie bierzesz, kształtuje twoją przyszłość.
Nowelizacja znamion przestępstwa zgwałcenia generuje wiele wątpliwości interpretacyjnych.
Maksymalny czas na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego do szpitala ma wynosić 15 minut od przybycia zespołu. Senat przywrócił pierwotny zapis w nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas