TVP ma obowiązek zorganizowania przynajmniej jednej debaty wyborczej i zapewnienia równych warunków udziału w niej wszystkim kandydatom. Relacjonowanie tej, której sama nie organizuje, to precedens - uważa mec. Aleksandra Trusewicz z Kancelarii Radcy Prawnego.
Upowszechnienie się w Polsce koncepcji „nieistniejącego wyroku” może wywołać nieprawdopodobny chaos w wymiarze sprawiedliwości. I nie będzie to wina sędziów, ale ociągających się polityków.
Rzecznik musi rozważyć czy chce uwiarygadniać bałamutne tezy publicystów.
Renta rodzinna to świadczenie wypłacane członkom najbliższej rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury, ewentualnie renty z tytułu niezdolności do pracy. Kto dokładnie może dostać taką rentę? Jakie warunki dodatkowe (poza byciem dzieckiem, żoną, mężem itp.) musi spełnić?
Od kilku dni wszyscy użytkownicy aplikacji mObywatel mogą korzystać z nowej usługi. Szczególnie powinni zainteresować się nią właściciele firm transportowych. Umożliwia ona weryfikację uprawnień kierowców.
Łączymy głos biznesu w działaniach o lepsze prawo
Białostoccy policjanci przewieźli do izby wytrzeźwień prokuratora, który wywołał w domu burdę. Prokuratura Krajowa informuje, że ustalane są okoliczności tego zdarzenia. Od ich oceny zależy, czy prokurator zostanie pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej czy też karnej.
Państwową Komisję Wyborczą i Konfederację czeka poważna debata o znaczeniu i stosowaniu artykułu 147 kodeksu wyborczego, która powinna żywo interesować wszystkie partie polityczne - pisze prof. Bogumił Szmulik.
Popularne dotychczas na rynku „piwnym” obniżki cenowe czy specjalne oferty stosowane przez producentów i dystrybutorów piwa miałyby być niedozwolone.
Poza poprawianiem wadliwych regulacji konieczne jest korygowanie tego, jak urzędy je stosują.
Powołany ad hoc przez Adama Bodnara rzecznik Cezariusz Baćkowski postawił zarzuty dyscyplinarne sędziom, którzy „zgłosili swoje kandydatury do KRS, a po wybraniu przez posłów PiS pracowali w tym organie”. A może rzecznik powinien porozmawiać z ministrem sprawiedliwości o tym, co się dzieje w jego Apelacji?
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zbiera coraz większe baty nie tylko od opozycji, ale i od ludzi, których wsparcie zapewne uważał za coś oczywistego.
Władysław Bartoszewski mówił: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Zróbmy wszystko, aby bycie nieuczciwym się nie opłacało.
Sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy ten, co sam szasta pomówieniami, może skutecznie oskarżać kogoś innego o stawianie hipotez.
Politycy unikają niektórych tematów w obawie przed reakcją wyborców.
Buntuję się, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar bardziej troszczy się o komfort prawny niesędziów, którzy nawet w dniu uroczystości Jacka Gudowskiego skorzystali z awansu z udziałem nie-KRS i prezydenta Andrzeja Dudy.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości przygotowała projekt przywracający poprzednie reguły publikowania zasądzanych przeprosin po cenach rynkowych. To zagrożenie dla wolności mediów i publicznej debaty.
Kolejna kontrowersyjna decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu „Sztuki wizualne”, największa dotacja w ramach tzw. rezerwy ministra, została przyznana na komercyjne wydarzenie Warsaw Gallery Weekend. Funduszy zabrakło dla wielu instytucji publicznych, nie mówiąc już o NGO-sach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas