Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach straci, m.in. ryczałtowcy z najwyższymi przychodami oraz kartowicze.
10 lat nie wystarczyło na rozstrzygnięcie pozwu grupowego ponad 200 klientów poszkodowanych lokatami w Amber Gold.
Blisko 700 tys. wniosków o rentę wdowią wpłynęło do ZUS do połowy kwietnia.
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świadczącą o tym, że fiskus działał intencjonalne. Z automatu jednak nie niweluje skutku w postaci zawieszenia terminu przedawnienia.
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystosowała apel w sprawie ustawy, wprowadzającej nowe zasady opłacania składki zdrowotnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Agnieszka Majewska zwróciła się do senatorów o przyjęcie ustawy, a do prezydenta Andrzeja Duda o jej podpisanie.
Symbol wybitnej tradycji muzycznej,
która łączy pokolenia
Wybrano nowe władze największego stowarzyszenia sędziów w Polsce. Prezesem Iustitii został dotychczasowy rzecznik prasowy, sędzia Bartłomiej Przymusiński.
Konsekwencją zamieszania wokół debaty prezydenckiej w Końskich może być nie tylko protest wyborczy, ale również problem z rozliczeniem wydatków na kampanię Rafała Trzaskowskiego.
Adam Bodnar słusznie i legalnie odwołał Przemysława Radzika z funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów, ale dlaczego tak późno, dlaczego teraz i dlaczego tylko jego, a nie także Piotra Schaba i Michała Lasotę.
Upowszechnienie się w Polsce koncepcji „nieistniejącego wyroku” może wywołać nieprawdopodobny chaos w wymiarze sprawiedliwości. I nie będzie to wina sędziów, ale polityków, którzy ociągają się z rozwiązaniem kwestii tzw. neosędziów.
Rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek musi rozważyć czy swoimi wypowiedziami powinien uwiarygadniać bałamutne tezy publicystów lub najemnych opiniopisarzy - pisze prof. Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego.
Państwową Komisję Wyborczą i Konfederację czeka poważna debata o znaczeniu i stosowaniu artykułu 147 kodeksu wyborczego, która powinna żywo interesować wszystkie partie polityczne - pisze prof. Bogumił Szmulik.
Popularne dotychczas na rynku „piwnym” obniżki cenowe czy specjalne oferty stosowane przez producentów i dystrybutorów piwa miałyby być niedozwolone.
Poza poprawianiem wadliwych regulacji konieczne jest korygowanie tego, jak urzędy je stosują.
Powołany ad hoc przez Adama Bodnara rzecznik Cezariusz Baćkowski postawił zarzuty dyscyplinarne sędziom, którzy „zgłosili swoje kandydatury do KRS, a po wybraniu przez posłów PiS pracowali w tym organie”. A może rzecznik powinien porozmawiać z ministrem sprawiedliwości o tym, co się dzieje w jego Apelacji?
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zbiera coraz większe baty nie tylko od opozycji, ale i od ludzi, których wsparcie zapewne uważał za coś oczywistego.
Władysław Bartoszewski mówił: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Zróbmy wszystko, aby bycie nieuczciwym się nie opłacało.
Napady na ratowników medycznych będą surowiej karane. Rząd już pracuje nad ustawą, której opis właśnie pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas