Oszczędność czasu i papieru w różnych procedurach – to istota najnowszych propozycji zespołu Rafała Brzoski. Dotyczy to zarówno spraw przedsiębiorców, jak też zwykłych obywateli.
Kary dyscyplinarne wymierzane prokuratorom w ubiegłym roku były łagodniejsze niż przed zmianą władzy. Prokuratorski sąd dyscyplinarny orzekał w 2024 r. mniej upomnień, nagan i wydaleń z zawodu.
Państwo wydało ok. 22 mln zł na działalność Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, którego wyniki są mizerne. Nie potrzebujemy służby specjalnej o uprawnieniach operacyjnych, która nie podlega żadnej kontroli – twierdzi wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.
Firma inwestująca w politykę zrównoważonego rozwoju może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nawet jak okaże się, że nie miała takiego formalnego obowiązku.
Łączymy głos biznesu w działaniach o lepsze prawo
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego podtrzymała karę 7 tys. zł dla rejentki, która wykonywała pracę poza swoją kancelarią. Sąd dyscyplinarny I instancji wymierzył jej karę pięciokrotnie wyższą. Kara ta została obniżona przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny.
Powołany ad hoc przez Adama Bodnara rzecznik Cezariusz Baćkowski postawił zarzuty dyscyplinarne sędziom, którzy „zgłosili swoje kandydatury do KRS, a po wybraniu przez posłów PiS pracowali w tym organie”. A może rzecznik powinien porozmawiać z ministrem sprawiedliwości o tym, co się dzieje w jego Apelacji?
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zbiera coraz większe baty nie tylko od opozycji, ale i od ludzi, których wsparcie zapewne uważał za coś oczywistego.
Władysław Bartoszewski mówił: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Zróbmy wszystko, aby bycie nieuczciwym się nie opłacało.
Sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy ten, co sam szasta pomówieniami, może skutecznie oskarżać kogoś innego o stawianie hipotez.
Politycy unikają niektórych tematów w obawie przed reakcją wyborców.
Buntuję się, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar bardziej troszczy się o komfort prawny niesędziów, którzy nawet w dniu uroczystości Jacka Gudowskiego skorzystali z awansu z udziałem nie-KRS i prezydenta Andrzeja Dudy.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości przygotowała projekt przywracający poprzednie reguły publikowania zasądzanych przeprosin po cenach rynkowych. To zagrożenie dla wolności mediów i publicznej debaty.
Trudno zrozumieć, dlaczego budowa fabryki broni w Polsce zajmuje nawet pięć lat, a procedury są podobne do tych, jakby budowano fabrykę cukierków. Trzy lata wojny w Ukrainie, niezliczone deklaracje o bezpieczeństwie, a biurokratyczne życie toczy się leniwie, swoim tempem.
Odwaga, prawo i przyszłość kobiet – to główne refleksje po Women Leaders in Law Summit w Barcelonie. Lawina już ruszyła.
Czasem nie to, co dostajesz, lecz to, czego nie bierzesz, kształtuje twoją przyszłość.
Kolejna kontrowersyjna decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu „Sztuki wizualne”, największa dotacja w ramach tzw. rezerwy ministra, została przyznana na komercyjne wydarzenie Warsaw Gallery Weekend. Funduszy zabrakło dla wielu instytucji publicznych, nie mówiąc już o NGO-sach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas