Prokurator powinien stracić prawo do odmowy obecności pełnomocnika podczas przesłuchania świadka – uważa większość uczestników Panelu Prawników „Rzeczpospolitej”. Trzy czwarte ekspertów opowiada się za projektem adwokatury w tej sprawie.
Specjalne regulacje, które mają ułatwić inwestycje w obronność, wyłączają stosowanie przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Są najnowsze propozycje społecznego zespołu deregulacyjnego.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zainicjował pracę nad ustawą zakazującą używania smartfonów w szkołach podstawowych. Praktycy są jednak sceptyczni, czy pomoże to uchronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w sieci i uzależnieniem od internetu.
Szerszy skład SN ma rozstrzygnąć, czy zamawiający może żądać zapłaty na koszty naprawy wad prac budowlanych.
Symbol wybitnej tradycji muzycznej,
która łączy pokolenia
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie odroczył badanie skargi konstytucyjnej kwestionującej prawo samorządu adwokackiego do karania jego członków za kierowanie spółkami działającymi w zwykłym biznesie.
Łączenie przez Donalda Tuska patriotyzmu ekonomicznego ze zmierzchem globalizacji jest błędne, ponieważ jedno nie wyklucza drugiego.
Przypadki dwóch lekarzy i jednej notariusz pokazują, jak bardzo pobłażliwe mogą być rozstrzygnięcia w sprawach dyscyplinarnych.
Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wprowadzenia.
Można być równocześnie świetnym jurystą i kiepskim prawnikiem rodzinnym.
Jeżeli sądy pobierają opłaty za prowadzenie postępowań, to powinny dokładnie informować uczestnika, jak i do kiedy je uiszczać.
To, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, jest konsekwencją zawłaszczania państwa przez zwycięskie koalicje wyborcze, którym polskie konstytucje przyznają zbyt dużą władzę. Oraz słabej pozycji sądów.
Co się może stać, gdy komercyjny odbiorca odkryje, że zapłacił za wytwór, który był wykonany przez AI, a nie przez człowieka? Czy „twórca” może ponieść odpowiedzialność karną? - analizuje mec. Rafał Rozwadowski.
Mając na uwadze potencjalne zagrożenia związane z wprowadzeniem podatku cyfrowego, należy zbilansować je z główną ideą tej daniny – przeciwdziałaniem unikaniu opodatkowania w sektorze technologicznym.
Chrześcijanin ma dbać o rodzinę i społeczeństwo, ale jednocześnie nie może się zwolnić z obowiązku pomocy uchodźcom. Tylko jak znaleźć złoty środek?
Warunkiem ukarania osoby zlecającej zabójstwo za podżeganie do zabójstwa jest skuteczne nakłonienie kogoś właśnie do tego czynu, a nie jedynie do „rzucenia gorącego kartofla” kolejnej osobie.
Funkcjonariusz Służby Więziennej musi zapłacić za pozew w sprawie pracowniczej – orzekł Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas