Prokurator powinien stracić prawo do odmowy obecności pełnomocnika podczas przesłuchania świadka – uważa większość uczestników Panelu Prawników „Rzeczpospolitej”. Trzy czwarte ekspertów opowiada się za projektem adwokatury w tej sprawie.
Niekorzystne dla podatników przepisy mają wchodzić w życie z przynajmniej sześciomiesięcznym vacatio legis. Tak zakłada projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.
Są najnowsze propozycje społecznego zespołu deregulacyjnego.
Przeciętne emerytury rolnicze są znacznie niższe od tych pracowniczych. Wynika to głównie z wysokości płaconych składek. KRUS podał, ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura wypłacana rolnikom w 2025 roku po marcowej waloryzacji. Kwoty mogą zaskoczyć.
Szerszy skład SN ma rozstrzygnąć, czy zamawiający może żądać zapłaty na koszty naprawy wad prac budowlanych.
Symbol wybitnej tradycji muzycznej,
która łączy pokolenia
Rzecznik dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości prokurator Piotr Kowalik skierował do Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej prokuratora Prokuratury Krajowej Elżbiety Pieniążek.
Przypadki dwóch lekarzy i jednej notariusz pokazują, jak bardzo pobłażliwe mogą być rozstrzygnięcia w sprawach dyscyplinarnych.
Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wprowadzenia.
Można być równocześnie świetnym jurystą i kiepskim prawnikiem rodzinnym.
Jeżeli sądy pobierają opłaty za prowadzenie postępowań, to powinny dokładnie informować uczestnika, jak i do kiedy je uiszczać.
To, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, jest konsekwencją zawłaszczania państwa przez zwycięskie koalicje wyborcze, którym polskie konstytucje przyznają zbyt dużą władzę. Oraz słabej pozycji sądów.
Co się może stać, gdy komercyjny odbiorca odkryje, że zapłacił za wytwór, który był wykonany przez AI, a nie przez człowieka? Czy „twórca” może ponieść odpowiedzialność karną? - analizuje mec. Rafał Rozwadowski.
Mając na uwadze potencjalne zagrożenia związane z wprowadzeniem podatku cyfrowego, należy zbilansować je z główną ideą tej daniny – przeciwdziałaniem unikaniu opodatkowania w sektorze technologicznym.
Chrześcijanin ma dbać o rodzinę i społeczeństwo, ale jednocześnie nie może się zwolnić z obowiązku pomocy uchodźcom. Tylko jak znaleźć złoty środek?
Warunkiem ukarania osoby zlecającej zabójstwo za podżeganie do zabójstwa jest skuteczne nakłonienie kogoś właśnie do tego czynu, a nie jedynie do „rzucenia gorącego kartofla” kolejnej osobie.
Co może się stać wieczorem 1 czerwca 2025 r., jeżeli nie będzie jednoznacznego rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich? Można sobie już teraz wyobrazić jakąś małą polską apokalipsę.
Funkcjonariusz Służby Więziennej musi zapłacić za pozew w sprawie pracowniczej – orzekł Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas