Rosyjskie "nie" dla rezolucji ws. zakazu umieszczania broni atomowej w kosmosie

Rosja zawetowała na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucję przygotowaną przez USA i Japonię, która wzywała wszystkie narody do przeciwdziałania "groźnemu wyścigowi zbrojeń atomowych w przestrzeni kosmicznej".

Publikacja: 25.04.2024 05:14

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Foto: AFP

Rosja uzasadniła weto wobec rezolucji tym, że USA i Japonia dokonują wyboru broni masowego zniszczenia zakazując umieszczania jej w kosmosie, podczas gdy zakaz powinien obejmować również inne rodzaje broni.

Ambasador USA przy ONZ o rezolucji ws. umieszczania broni atomowej w kosmosie: Co może ukrywać Rosja?

Z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucję poparło 13 państw, Rosja była przeciw (dysponuje prawem weta), a Chiny wstrzymały się od głosu.

Rezolucja wzywała wszystkie państwa, by nie pracowały nad bronią atomową lub innymi rodzajami broni masowego zniszczenia, które miałyby zostać umieszczone w kosmosie ani nie umieszczały w przestrzeni kosmicznej takiej broni. Postanowienia rezolucji są zgodne z Traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, którego stroną są USA i Rosja.

Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield przypomniała po głosowaniu, że prezydent Rosji Władimir Putin zapewniał, iż jego kraj nie zamierza umieszczać broni atomowej w kosmosie.

Chcemy zakazać umieszczania broni wszelkiego rodzaju w przestrzeni kosmicznej, nie tylko broni masowego zniszczenia. Ale wy nie chcecie tego. Proszę pozwolić mi zadać to samo pytanie: Dlaczego?

Wasilij Nebenzia, ambasador Rosji przy ONZ

- Dzisiejsze weto domaga się pytania: Dlaczego? Dlaczego, jeśli stosujecie się do tych zasad, nie popieracie rezolucji, która je potwierdza? Co możecie ukrywać? - pytała. - To zaskakujące. Szkoda — dodała.

Czytaj więcej

Czy III wojna światowa wybuchnie w kosmosie?

Putin zareagował w lutym na potwierdzenie przez Biały Dom doniesień, iż Rosja pozyskała broń antysatelitarną, która ma posiadać ładunek lub napęd nuklearny, choć na razie nie umieściła jej jeszcze na orbicie. W odpowiedzi na te doniesienia Putin zapewnił, że Rosja nie zamierza umieszczać na orbicie ładunku nuklearnego.

Detonacja ładunku nuklearnego na orbicie Ziemi wywołałaby falę elektromagnetyczną, która mogłaby uszkodzić lub zniszczyć część satelitów.

W podobnym do Thomas-Greenfield tonie wypowiedział się doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan.

W wydanym oświadczeniu napisał, że „USA oceniają, iż Rosja rozwija nowy rodzaj satelity, który przenosiłby urządzenie nuklearne”. Jak dodał, gdyby Rosja nie prowadziła takich prac, wówczas nie zawetowałaby rezolucji.

Rosja chciała zakazu umieszczania w kosmosie wszelkich typów broni

Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, ocenił, że rezolucja była „absurdalna i upolityczniona” i „nie szła wystarczająco daleko” ponieważ nie zakazywała umieszczania w przestrzeni kosmicznej wszelkiego typu broni.

Rosja i Chiny zaproponowały poprawkę, która wprowadziłaby do rezolucji wezwanie do wszystkich państw, by przeciwdziałały (...) umieszczaniu w przestrzeni kosmicznej broni i groźbie użycia siły w przestrzeni kosmicznej".

Za poprawką było 7 państw, 7 było przeciw, 1 się wstrzymało, co oznacza, że została ona odrzucona.

USA były przeciw poprawce, na co Nebenzia zareagował pytaniem do ambasador USA: „Chcemy zakazać umieszczania broni wszelkiego rodzaju w przestrzeni kosmicznej, nie tylko broni masowego zniszczenia. Ale wy nie chcecie tego. Proszę pozwolić mi zadać to samo pytanie: Dlaczego?”.

Nebenzia oskarżył następnie USA i ich sojuszników o plany umieszczenia broni w przestrzeni kosmicznej.

Rosja uzasadniła weto wobec rezolucji tym, że USA i Japonia dokonują wyboru broni masowego zniszczenia zakazując umieszczania jej w kosmosie, podczas gdy zakaz powinien obejmować również inne rodzaje broni.

Ambasador USA przy ONZ o rezolucji ws. umieszczania broni atomowej w kosmosie: Co może ukrywać Rosja?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
USA nałożyły nowe sankcje na Rosję. Chodzi o zakazaną broń
Dyplomacja
Rosja chce zakazać umieszczania broni w kosmosie "po wsze czasy"
Dyplomacja
Kolumbia zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. „To ludobójczy rząd”
Dyplomacja
Turcja poparła kandydata na sekretarza generalnego NATO. To przesądza sprawę?
Dyplomacja
Jędrzej Bielecki: Macron ostrzega, że Unia może umrzeć
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił