Czym jest utwór? TSUE odpowie na pytanie

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) ma w związku z pytaniami, które trafiły do niego w 2023 r., szansę na doprecyzowanie zakresu prawnoautorskiej ochrony w Unii. Tylko czy skorzysta z tej okazji?

Publikacja: 30.01.2024 02:00

Czym jest utwór? TSUE odpowie na pytanie

Foto: Adobe Stock

Jedną z głównych osi sporów w zakresie prawa autorskiego jest wątpliwość, czy określone dobro może być chronione prawem autorskim, tj. czy spełnia kryteria ochrony. Jest to bowiem jedna z podstawowych form obrony w sporach prawnoautorskich poprzez wskazanie, że przejęty element utworu nie spełnia cech prawnoautorskich ochrony albo że w ogóle nie mamy do czynienia z przedmiotem podlegającym jakiejkolwiek ochronie.

Z reguły wątpliwości w zakresie kwalifikacji dzieła dotyczą przesłanki „indywidualnego charakteru dzieła” na gruncie polskiej ustawy lub „własnej intelektualnej twórczości autora”, na którą powołuje się Trybunał Sprawiedliwości UE, definiując zakres zastosowania dyrektywy 2001/29/WE. Należy zauważyć, że polska przesłanka – ze względu na jej ogólny charakter oraz wymóg prounijnej wykładni – w istocie jest tożsama z przesłanką opisywaną w wyrokach TSUE.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt