Lekarstwo na brak leków

UE szuka sposobu na rozwiązanie problemów z dostępnością leków na swoim rynku. Co na to nasz kraj?

Publikacja: 10.05.2023 03:00

W UE trwają prace nad reformą prawa farmaceutycznego

W UE trwają prace nad reformą prawa farmaceutycznego

Foto: AdobeStock

Polska wraz z kilkunastoma krajami UE poparła wniosek Belgii do Komisji Europejskiej o podjęcie działań mających na celu poprawienie bezpieczeństwa lekowego Europy. Zakłada on m.in. wprowadzenie dobrowolnego mechanizmu solidarnościowego pozwalającego na doraźne łagodzenie niedoboru leków w poszczególnych krajach UE.

Czytaj więcej

Kłopot z brakami leków na cukrzycę. Będą kontrole NFZ

Doraźne działania

O poparciu przez Polskę inicjatywy, pod którą łącznie z nami podpisało się 18 krajów (m.in. Francja, Niemcy, Austria, Włochy), poinformował Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków. O argumenty przemawiające za tą decyzją zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek 7 maja br., ale do chwili zamknięcia tego numery „Rz” nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków, tłumaczy, o co chodzi w inicjatywie. – Dobrowolny mechanizm solidarności zakłada, że państwo członkowskie borykające się z krytycznie niskim zapasem ważnego leku wysyła powiadomienie do pozostałych krajów UE, które mogą zaoferować pomoc, a więc tymczasowe rozwiązanie. Ponadto mechanizm zachęcałby producentów i hurtowników do pomocy w takich sytuacjach.

Kraje postulują, by lista najbardziej newralgicznych leków powstała jeszcze przed nadchodzącą jesienią, ponieważ wtedy ich braki – ze względu na sezon infekcyjny – mogą być dotkliwe. – W przypadku tych leków konieczne będzie monitorowanie podaży, globalne „zmapowanie” łańcuchów dostaw, identyfikacja potencjalnych dostawców i słabych punktów. Regulacja o krytycznych lekach byłaby zestawem narzędzi składającym się z różnych instrumentów. Ma się opierać na europejskich aktach prawnych o surowcach krytycznych i półprzewodnikach. Projekt legislacyjny ma zawierać konkretne instrumenty finansowe wsparcia produkcji farmaceutycznej na terenie UE – informuje Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków.

Czytaj więcej

Opóźniona refundacja leków

Problemy z dostępnością leków to temat, który od miesięcy powraca w dyskusjach prowadzonych na szczeblu UE. Był to m.in. jeden z głównych tematów rozmów ministrów zdrowia krajów Unii w trakcie nieformalnego spotkania Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO). W wydarzeniu odbywającym się pod koniec minionego tygodnia uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski. – Polska zapobiegła systemowemu brakowi leków w ostatnim sezonie infekcyjnym. Potrzebny jest jednak stały monitoring sytuacji lekowej w UE i utrzymywanie zapasów leków krytycznych po stronie Europejskiej Agencji Leków – powiedział.

Gruntowna reforma

W UE na dobre rozpoczęły się też prace nad gruntowną zmianą prawa farmaceutycznego. Będzie to pierwsza tak duża reforma od 20 lat. Przed majówką KE przyjęła wniosek ustawodawczy w tej sprawie. Kolejnym krokiem jest przekazanie go do Parlamentu Europejskiego i Rady UE. – Przedstawiamy propozycje, których celem jest zapewnienie, by leki docierały do pacjentów w całej Europie w sposób terminowy i sprawiedliwy. Jest to reforma, dzięki której Europa pozostanie atrakcyjna dla przedsiębiorstw, a nasz przemysł farmaceutyczny stanie się światową siłą napędową innowacji. Budowanie jednolitego rynku leków jest koniecznością zarówno dla naszych obywateli, jak i dla naszych przedsiębiorstw – komentuje Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Wszystko wskazuje na to, że reforma będzie szła m.in. w kierunku wypracowania wspólnego systemu refundacyjnego.

Czytaj więcej

Minister zdrowia: antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie

Minister Niedzielski pytany o zdanie Polski nt. tych zmian tłumaczył, że prace nad nimi potrwają ok. dwa lata – w tym czasie będziemy mogli zdefiniować swoje wyraźne stanowisko. Dodał, że „dyskusja o wspólnym systemie refundacyjnym jest trudną dyskusją”. Stwierdził, że Polska, przystępując do niego, utraciłaby swój walor (walor dużego rynku). Dzięki niemu negocjujemy niższe ceny leków, uwzględniające poziom zamożności obywateli.

Biznes
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Biznes
Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska: Za sprawą AI wszyscy wchodzimy w nową erę
Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?