Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”, w redakcji od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Od 2016 prowadzi też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Zła passa PiS w sejmikach wojewódzkich. Czy partia straci władzę w Małopolsce?

Po majówce wróciła polityka. Też w samorządach, gdzie rozpoczęły się kadencje nowych władz. Nie obyło się bez niekorzystnego dla partii Jarosława Kaczyńskiego rozwoju sytuacji w regionach. Prezes mówi o „zdrajcach” i traci bastiony.

Sondaż: Ostra ocena Zielonego Ładu i poparcie dla walki ze zmianami klimatu

W piątek 10 maja planowany jest marsz przeciwko Zielonemu Ładowi organizowany przez Solidarność. Mają się na nim pojawić politycy PiS, a związek zapowiada wniosek o referendum w tej sprawie. Jak Zielony Ład oceniają Polacy?

Michał Kolanko: Europejska ofensywa Donalda Tuska

Pierwsze dni kampanii do PE to dla lidera PO dwa ważne wydarzenia. Jedno dotyczy art. 7, drugie – bezpieczeństwa i Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach.

Włocławek: Wybory uzupełniające do Senatu testem dla rządu i opozycji

Jedną z konsekwencji wyborów samorządowych jest konieczność przeprowadzenia w senackim okręgu 13 wyborów uzupełniających. Prezydentem miasta został senator Krzysztof Kukucki z Nowej Lewicy. Wybory będą testem politycznym dla wszystkich sił.

Wybory do PE: Krótka kampania, ale wysoka stawka i liczne pojedynki

Partie w eurowyborach stawiają na sprawdzonych polityków. To gwarancja ciekawych starć na listach i w ramach samych list. W PiS i nie tylko były układane tak, by zmaksymalizować wynik.

Dla Konfederacji eurokampania to sprawdzian. Pozornie prostszy niż samorząd

Konfederacja najwcześniej – bo już 15 kwietnia – rozpoczęła kampanię wyborcza do europarlamentu. Eurokampania jest prostsza logistycznie i organizacyjnie niż kampania samorządowa. Na to też liczą Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen.

Michał Kolanko: Partie stopniowo odchodzą od "modelu celebryckiego" na listach

Kości zostały rzucone. W czwartek 2 maja o 16:00 minął termin zgłaszania list do wyborów do Parlamentu Europejskiego. To trzecia ogólnokrajowa kampania z rzędu. Widać, że niegdyś popularny "model celebrycki" tworzenia list odchodzi do przeszłości.

Szymon Hołownia powalczy o prezydenturę? Mówi o "badaniach, w których widać nadzieję"

Czytam badania bardzo uważnie, również te dotyczące mnie, dotyczące mojej partii, i widzę w nich solidną nadzieję na to, żeby w takich wyborach wziąć udział. Ale – powtarzam – decyzja jeszcze nie zapadła – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Jarosław Kaczyński dociska posłów w eurokampanii

Listy śmierci – pod takim hasłem trwały w PiS wyborcze układanki przed rejestracją list do PE. PiS postawiło na zaangażowanie posłów w kampanii. W każdym okręgu startują znani parlamentarzyści. To element większej strategii.

Sondaż: Polacy nadal chcą Unii Europejskiej. Większość przeciw wprowadzeniu euro

Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego toczy się w sytuacji, gdy zalety członkostwa w UE są w Polsce doskonale znane.