Dorota Gajos-Kaniewska

Dorota Gajos-Kaniewska

redaktor on line i dziennikarz działu prawnego

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, pracowała w radiu i prasie białostockiej, w "Rzeczpospolitej" od 1997 r.

Kto chce być sędzią Trybunału w Strasburgu? Niektórzy wolą się nie ujawniać

27 osób zgłosiło swoją kandydaturę na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało nazwiska tych kandydatów, którzy wyrazili na to zgodę.

Ewa za granicą stała się Adamem. Czy urzędnicy mogą odmówić zmian w metryce?

Państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może odmówić uznania zmiany imienia i płci w innym państwie UE - wynika z wtorkowej opinii rzecznika generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Może natomiast określić skutki takiego uznania w odniesieniu do małżeństwa i więzi filiacyjnych.

NSA: sędzia Tomasz Szmydt ma dyscyplinarkę. Nie pierwszą

Rzecznik Dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego WSA w Warszawie Tomasza Szmydta i przedstawił mu zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego - informuje we wtorek NSA.

Sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś. Prokuratura i ABW wkroczyły do akcji

Prokuratura Krajowa prowadzi "czynności sprawdzające" w związku z informacją o złożeniu przez sędziego WSA Tomasza Szmydta wniosku o azyl na Białorusi. Chodzi o podejrzenie działalności na rzecz obcego wywiadu.

Sędzia Szmydt miał rozstrzygać o dostępie do dokumentów "NATO SECRET"

Sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi, rozpatruje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie sprawy z udziałem funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kontrwywiadu Wojskowego oraz o odmowie wydania poświadczenia bezpieczeństwa do tajnych dokumentów NATO i UE.

Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE

• Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców • Takiego kasowego PIT może się firmom odechcieć • Przedsiębiorcze matki znów w Sądzie Najwyższym. Jaki wyrok tym razem? • Czy można odliczyć wydatki na wyjazd integracyjno-szkoleniowy za granicą? • 20 lat w UE - jakie oceny wystawili polscy przedsiębiorcy? • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na maj

Spółki wybiorą leasing, JDG kupią na raty

W 2024 r. najpopularniejszą formą finasowania działalności spółek sektora MŚP będzie leasing - wynika z badania Kaczmarski Group "2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw". Kredyt bankowy wybrałoby 16 proc. ankietowanych firm.

Polscy przedsiębiorcy chcą być w UE i korzystać z unijnych funduszy

71 proc. małych i średnich polskich przedsiębiorców ocenia zdecydowanie lub raczej pozytywnie członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. Tylko 20 proc. firm wystawiło negatywną notę, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Prezesi sądów od Ziobry jednak bez parasola. Bodnar nie uzna zabezpieczenia TK

Minister sprawiedliwości nie uzna najnowszego zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek KRS zakazał mu odwoływania prezesów sądów z nominacji resortu Ziobry - ustaliło OKO.press. Adam Bodnar uważa - podobnie, jak jeden z sędziów TK - że było ono wydane poza zakresem kompetencji.

Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach

Resort edukacji przedstawił projektowane zmiany w sposobie organizowania lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach. Chodzi o racjonalne wykorzystanie kadry pedagogicznej i czasu na realizację tych zajęć. Rozporządzenie ma obowiązywać już od września.