Karolina Wierzbicka

Kiedy organ odwoławczy uzupełni postępowanie dowodowe

Organ odwoławczy jest obowiązany ocenić prawidłowość decyzji pierwszoinstancyjnej nie tylko w granicach zarzutów przedstawionych w odwołaniu, lecz także pod kątem przepisów prawa materialnego i procesowego, które mają zastosowanie w sprawie rozstrzygniętej tą decyzją.

Obywatelska inicjatywa służy mieszkańcom

Od 2018 r. ustawa o samorządzie gminnym daje możliwość wystąpienia z projektem uchwały przez wskazaną w ustawie grupę mieszkańców gminy.

Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej

Niekiedy budowa domu wiąże się ze zmianą przeznaczenia gruntu. W tym celu należy uzyskać pozytywną decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej i leśnej.

Kiedy można odroczyć rozprawę

Przepisy postępowania sądowoadministracyjnego zawierają gwarancję umożliwiającą zrealizowanie prawa do przedstawienia swojego stanowiska lub prawa do obrony.

Kiedy wznowić postępowanie sądowoadministracyjne

Stronie przysługuje skarga o wznowienie postępowania sądowoadministarcyjnego w ściśle określonych przypadkach. Postępowanie musi być zakończone prawomocnym orzeczeniem.

Kiedy sąd administracyjny prostuje swoje orzeczenie

Sprostowanie orzeczenia sądowego jest konstrukcją procesową, która ma na celu naprawienie jego wadliwości przez nadanie mu takiego brzmienia, jakie sąd zamierzał, a która jednocześnie nie może prowadzić do zmiany lub jego uchylenia.

Jakie obowiązki zarządcy drogi

Umieszczenie reklamy w pasie drogowym bez zezwolenia może wiązać się z administracyjną karą pieniężną.

Kiedy sąd administracyjny oddala skargę

Przy rozstrzygnięciu sprawy sąd administracyjny może uchylić zaskarżony akt lub stwierdzić jego nieważność bądź oddalić skargę, gdy nie podzielił zarzutów podmiotu skarżącego.

Kiedy wpis do rejestru zabytków

Obiekt może być wpisany do rejestru zabytków gdy wyróżnia się swoimi wartościami artystycznymi, historycznymi, naukowymi na tle innych obiektów. Wpis do rejestru to najwyższy reżim ochrony prawnej.

Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Ustawodawca nałożył na radę gminy obowiązek określenia w regulaminie minimalnego poziomu usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.