Marek Domagalski

Marek Domagalski

Publicysta „Rzeczpospolitej”

Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pisze głównie o procesach i procedurach sądowych, zwłaszcza cywilnych, ale też prawie konstytucyjnym i mediów.

Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego

Przy odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego ochrona własności i dziedziczenia jest w interesie publicznym. Sąd Najwyższy rozwiał związane z tym wątpliwości.

Zwolnienia z kosztów sądowych. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Zwolnienie z kosztów sądowych powinno być tak uregulowane, aby złożenie wniosku w tej sprawie i jego rozpatrzenie nie utrudniało stronom korzystania z ich uprawnień. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sąd Najwyższy: likwidacja szkód z OC bez wymuszonych rabatów

Czy firmy ubezpieczeniowe mogą narzucać poszkodowanym usługi powiązanych z nimi warsztatów i ich ceny? Siedmiu sędziów SN podjęło kolejną uchwałę w tej kwestii.

Kiedy sporządza się ustny testament? Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Szczególna forma ostatniej woli jest możliwa, gdy stan zdrowia spadkodawcy stopniowo pogarsza się w związku z ciężką chorobą, która prowadzi do nieodległej śmierci.

Prawo restrukturyzacyjne czekają kolejne zmiany

Przewiduje je projekt nowelizacji, którego założenia właśnie zaprezentował rząd.

Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności

Przesłanką ustanowienia służebności (droga konieczna) nie jest zapewnienie łatwiejszego korzystania z nieruchomości lub plany inwestycyjne, lecz jej niezbędność.

Domagalski: Prezes Manowska pokazała zarządzanie rozprawą

Prawnicy często mówią, że to sędzia jest gospodarzem rozprawy. Ostatnio w sprawie frankowej pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska pokazała tę władzę i uratowała uchwałę frankową.

Marek Domagalski: Tracimy czas pod pręgierzem praworządności

Połowę z dwudziestu lat członkostwa w Unii Polska zmarnowała na spory o praworządność, bez istotnego efektu i widoków na ich zakończenie.

Polscy i niemieccy prawnicy o reformie KSH sprzed półtora roku

Szkoła Prawa Niemieckiego UW organizuje w piątek 9 maja br. konferencję o doświadczeniach w obu krajach na temat nowych przepisów holdingowych i zwiększonej roli rad nadzorczych.

Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty

Zażalenie na wstrzymanie spłat rat na czas procesu wydane w II instancji rozpoznaje trzech sędziów.