Kiedy związek międzygminny płaci CIT

Zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego CIT są dochody związków jednostek samorządu terytorialnego (w tym gmin) jedynie w części przeznaczonej dla tworzących je jednostek.

Publikacja: 03.04.2024 04:30

Kiedy związek międzygminny płaci CIT

Foto: Adobe Stock

W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.). Gminy mogą tworzyć związki międzygminne, aby wspólnie wykonywać zadania publiczne.

Związek międzygminny może być tworzony również do wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, o której mowa w art. 10a u.s.g. Prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku międzygminnym, związane z wykonywaniem zadań przekazanych związkowi, przechodzą na związek z dniem ogłoszenia statutu związku. Obowiązek utworzenia związku może być nałożony tylko w drodze ustawy, która w takim przypadku określa zadania związku i tryb zatwierdzenia jego statutu (art. 64 ust. 1–4 u.s.g.).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem